CV Struktura
English ^ Up Map Site Polski По-русски Українська

CV Struktura CV Strony CV Ksiazki CV Przyklady

Co sprawi, że Twoje CV będzie się wyróżniać?

Uzyskasz lepszą reakcję na swoje CV, jeżeli będzie ono dobrze zorganizowane i będzie zawierać właściwe informacje, wspierające twoje cele zawodowe, akademickie bądџ badawcze.

Twoje CV/życiorys i jego struktura

Wygląd ma zasadnicze znaczenie. Twoje CV, zwięzłe, precyzyjne i zawierające odpowiednią ilość informacji, by skłonić osobę werbującą do pracy do przeprowadzenia z tobą rozmowy kwalifikacyjnej, powinno być tak skomponowane, by dowolna część zawartych w nim informacji była zauważalna na pierwszy rzut oka. Jeżeli przeszukanie twojego CV będzie wymagało poświęcenia cennego czasu, wówczas jego odrzucenie stanie się bardzo prawdopodobne.

Dlatego też, aby osiągnąć sukces, należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty projektu.

Układ i informacje:

Dane personalne powinny zawierać:

bulletImię i nazwisko;
bulletAdres kontaktowy, telefon, adresy e-mail.

Którym programem jesteś zainteresowany?

Wykształcenie i kwalifikacje:

bulletSzkoły, studia licencjackie i dyplomowe;
bulletDaty uczęszczania;
bulletUzyskane kwalifikacje;
bulletTematy studiów i poziom osiągnięć;
bulletCzłonkostwo w organizacjach zawodowych.

Doświadczenie zawodowe:

bulletWłącz nauczanie, prace badawcze i ukoсczone szkoły.
bulletPublikacje, prezentacje i artykuły – ujmij złożone obecnie.
bulletWystępy, wystawy i kompozycje.
bulletObecne zainteresowania badawcze.
bulletPrzyznane stypendia, przepracowane lub zweryfikowane.
bulletTypy i wartość projektów.
bulletPodaj daty i stanowiska;
bulletNazwy i adresy pracodawców;
bulletCzłonkostwo w organizacjach zawodowych.
bulletWyróżnienia i nagrody.
bulletProfesjonalne usługi i konsultacje
bulletZadania i obowiązki;
bulletOsiągnięcia/szczegóły na temat awansów.
bulletSpecjalne umiejętności – Techniki i sprzęt laboratoryjny, programy komputerowe i języki, technologie i inne umiejętności techniczne, etc.
bulletHobby

Szkolenia:

podaj szczegóły dotyczące wszystkich kursów oraz daty.

Języki:

podaj poziom znajomości w mowie i piśmie.

Dostępność:

podaj wymagany przez obecnego pracodawcę okres wypowiedzenia.

Jest to podstawowa lista danych, jakich oczekujemy od wszystkich aplikantów. Dodatkowe informacje wymagane poza wyżej wymienionymi różnią się w przypadku każdego indywidualnego podania; np., jeżeli Twoja praca jest związana z maszynami oraz/lub sprzętem, wówczas ich typy oraz Twoje doświadczenie również powinny zostać podane.

Pamiętaj, że numery telefonów i adresów e-mail powinny być adresami stałymi. Jeżeli wykorzystany został adres “Hotmail” lub inne internetowe konto poczty elektronicznej, pamiętaj, by dostatecznie często sprawdzać zawartość skrzynki i pozbywać się starych wiadomości, aby uniknąć w ten sposób „odbijania” nowych listów.

Informacje, których NIE należy umieszczać w CV

Dobrze skomponowane pod innymi względami CV może szybko stać się dla Ciebie kłopotliwym, jeżeli zawierać będzie nieistotne informacje. Ogólnie powinno unikać się zamieszczania następujących danych.
bulletWiek
bulletPrzynależność etniczna
bulletStan cywilny
bulletOrientacja seksualna
bulletMiejsce urodzenia
bulletFotografie
bulletWzrost, waga i stan zdrowia

Format i jakość

Jeżeli chodzi o standardy elektroniczne, Microsoft Word i WordPerfect są najszerzej stosowanymi edytorami tekstów. Inne programy, takie jak Appleworks, Star Office, Nisus, Writer, itd. pozwalają użytkownikom na zapisanie dokumentu w jednym z dwóch powyższych formatów. Zaleca się zapisanie CV albo w formacie MS Word albo Rich Text Format (RTF).

Zawsze używaj standardowego papieru białego lub kremowego o wymiarach 8.5 x 11 cali.

Nie drukuj CV na obu stronach kartek papieru. Jeżeli dział rekrutacyjny przyszłego pracodawcy będzie kserować Twoje CV, może on pominąć jego tylne strony. W takim przypadku członkowie komisji rekrutacyjnej otrzymają jedynie częściowe informacje o Tobie.

Zawsze umieszczaj na dole strony stopkę, mówiącą czytającemu, na której stronie z ogólnej liczby stron CV znajduje się w danej chwili. Najlepiej umieszczać stopkę na dole, z prawej strony; do stopki można użyć mniejszego rozmiaru czcionki. Podstawowy format stopki powinien wyglądać następująco:

CV_d_stone, p.2 of 6

Aby dowiedzieć się, jak umieszczać w dokumencie stopki, zajrzyj do instrukcji obsługi swojego programu komputerowego. Każda strona powinna być ponumerowana, ze stroną tytułową włącznie.

Unikaj "fontomanii". Fakt posiadania 128 czcionek “TrueType” nie oznacza, że musisz użyć ich wszystkich w swoim CV. Najpopularniejsze czcionki to “Times/Times Roman” oraz “Helvetica/Arial.” (Ten dokument jest napisany przy użyciu 12-punktowej czcionki Arial.) Ostateczny wybór zależy od Twojego gustu i preferencji. Rozmiar czcionki nie powinien być mniejszy niż 11 punktów, jednakże nie większy niż 12. Coraz większa liczba instytucji skanuje życiorysy, a rozmiary czcionek mniejsze niż 11 punktów są trudniejsze do rozpoznania dla oprogramowania i sprzętu do rozpoznawania pisma. Nie nadużywaj wytłuszczonego druku, kursywy lub podkreśleс. Funkcje te, podobnie jak nagłówki w profesjonalnych artykułach, powinny przyciągać oko czytającego i pomagać mu w odszukaniu użytecznych informacji.

Od czego zacząć

Na wielu strona internetowych i w wielu książkach można znaleџć bardzo dobre wzory CV i pism przewodnich oraz porady na temat ich pisania i konstrukcji. Biblioteka w Centrum Karier UCR [UCR’s Career Center] zawiera kilka doskonałych przewodników pisania życiorysów, CV i pism przewodnich.

Wszyscy zarejestrowani obecnie studenci UCR są uprawnieni do bezpłatnego korzystania z tej biblioteki.

Strony internetowe o pisaniu CV i pism przewodnich

Sugerowane książki na temat CV i życiorysów

CV Przykłady

^ Up ]
Send mail to with questions or comments about this web site.
Copyright © 1988-2006 Glob Star Club Ltd., All rights reserved.